Okoliczne atrakcje

Okoliczne atrakcje

Jak sprawić, że wasz pobyt w Bieszczadach zapewni wam wiele wrażeń i wspaniałych wspomnień? Przygotowaliśmy dla was zbiór ciekawych szlaków i atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić.

Szlaki turystyczne w okolicy Apartamentów Otulina

Poniżej znajdziecie listę popularnych szlaków turystycznych, które zaczynają się w Wetlinie. Napiszcie lub zadzwońcie do nas, a chętnie zaproponujemy wam nasze ulubione trasy wycieczkowe.

Punkty turystyczne i ścieżki krajobrazowe

Rezerwat przyrody “Sine Wiry”

Sine Wiry to niezwykle malowniczy rezerwat krajobrazowy o powierzchni 444 ha, który powstał w celu ochrony rzeki Wetlinka. Zalesiony w ponad 87% stanowi dom dla wielu gatunków ptaków i ssaków. Gorąco polecamy odwiedziny w rezerwacie – to idealne miejsce na rodzinne spacery! Dojazd do rezerwatu nie jest trudny. Wystarczy z okolic Cisnej skierować się w stronę Soliny i Leska. Po drodze nie sposób przegapić obszerny parking w Polankach. Więcej informacji oraz opis tras znajdziecie pod tym linkiem ->

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Jest to najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach. Znajdziecie ją w Mucznem na Jeleniowatym (907 m n.p.m.). Prowadzi do niej dość łatwy szlak turystyczny o długości około 1,5 km. Szczegóły i propozycje wycieczki ->

Bieszczadzkie cerkwie

Bieszczady słyną z historycznych drewnianych cerkwi, którą są jednym z symboli tego regionu. Listę wartych odwiedzenia cerkwi znajdziecie tutaj ->

Zagroda Żubrów w Mucznem

Jedna z najciekawszych i najbardziej znanych atrakcji w Bieszczadach. Zagroda powstała w celu ochrony tych pięknych ssaków, które turyści mogą podziwiać bezpłatnie. Obowiązkowa pozycja podczas dłuższego pobytu w Otulinie! Przeczytajcie więcej na temat zagrody w Mucznem ->

Leśny zwierzyniec w Lisznej

W Lisnej koło Cisnej znajdziecie mini-zoo, które jest doskonałą destynacją na rodzinną wycieczkę. Można tu obcować ze zwierzętami, które są częścią lokalnej fauny, m.in.: jelenie, daniele, lisy, dziki, szopy, czy jenoty. Oprócz ssaków w Lisznej mieszka sporo gatunków ptaków: bażanty, przepiórki, kaczki szmaragdowe czy gęsi bernikle. Łącznie znajdziecie tam ponad 30 gatunków zwierząt. Leśny zwierzyniec dostępny jest dla turystów w sezonie letnim, w godzinach 10:00 – 17:00. Bieżące informacje znajdziecie na stronie Facebookowej mini-zoo ->

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Przywołująca na myśl pociągi z westernów – wąskotorowa kolejka, której historia sięga XIX wieku to wspaniała atrakcja dla całej rodziny. Jej pierwotnym zadaniem był transport drewna na odcinku Nowy Łupków Cisna (1898 rok). Obecnie kolejka przemierza bieszczadzkie doliny zabawiając turystów.

źródło fotografii: https://podkarpackie.eu/turystyka/bieszczadzka-kolejka-lesna/

Aktualna trasa kolejki rozpoczyna i kończy się w Majdanie, standardowo trasa dojazdu samochodem do Majdanu z Wetliny zajmuje 25 minut. Informację odnośnie rozkładów jazdy kolejki można znaleźć tutaj. Więcej informacji o historii kolejki.

stacja w Majdanie | źródło fotografii: https://podkarpackie.eu/turystyka/bieszczadzka-kolejka-lesna/

Park Gwiezdnego Nieba w główną siedzibą w Lutowiskach

Niezwykłe miejsce, gdzie bez zakłóceń sztucznego oświetlenia miast i wiosek można wybrać się na bliskie spotkanie z kosmosem. Celem Parku jest ochrona przed nadmiernym sztucznym oświetleniem, ochrona dziewiczego środowiska przyrodniczego oraz promowanie turystyki astronomicznej, jak i rozwój ekologiczny regionu.

Przyszłe pokolenia mają prawo do dziewiczej i nieskażonej Ziemi, w tym prawa do czystego nieba. Ciemne niebo to kulturalne, naukowe i ekologiczne dziedzictwo ludzkości.

Międzynarodowa deklaracja UNESCO (Tenerife, 1994, La Palma 2007)

W Parku Gwiezdnego Nieba sezonowo organizowane są pokazy astronomiczne. Wydarzenia w parku można śledzić na jego stronie.

pokaz astronomiczny w Dwerniku | źródło: https://www.gwiezdnebieszczady.pl/

Lotnisko Szybowcowe – Bezmiechowa Górna

Lotnisko – poza swoim oczywistym przeznaczeniem – jest wspaniałym miejscem do podziwiania bieszczadzkiej panoramy, znajduje się one bowiem na jednym z najbardziej widokowych szczytów w Górach Słonnych – Kamionce. Lotnisko uznawane jest za miejsce narodzin polskiej tradycji szybowniczej.

źródło: https://mynaszlaku.pl/szybowisko-bezmiechowa/

Zapora oraz kolejka gondolowa w Solinie

Muzeum budownictwa ludowego w Sanoku, Skansen

Ścieżka historyczna “Bieszczady Odnalezione”

Szlak Architektury Drewnianej – szlakiem bieszczadzkich cerkwi

Wyciąg narciarski w Kalnicy

trasy rowerowe, jazda konna, przejażdżki wozem traperskim, kuligi, skitoury, off road, paintball

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie rozszerzoną listę atrakcji!